DEPRESJĘ MOŻNA WYLECZYĆ

IX Odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 10% populacji choruje rocznie na depresję. Oznacza to, że w otoczeniu każdego z nas są osoby, które doświadczają tej choroby. Niestety, mimo jej powszechnego występowania, wciąż stanowi temat tabu – szczególnie w miejscu zatrudnienia. IX edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji stawia sobie za cel znalezienie odpowiedzi na pytanie: Jak „pracować” z depresją?

 INSTALACJE I EDUKACJA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

Główne aktywności realizowane będą 14 stycznia (środa) w Warszawie. Tego dnia przy wybranych warszawskich biurowcach pojawią się wielkoformatowe nośniki z komunikatami dotyczącymi prognoz Światowej Organizacji Zdrowia związanych z epidemiologią depresji - dane statystyczne na temat przypuszczalnej liczby osób, które mogą zachorować na depresję w najbliższym roku. Nośnikom towarzyszyć będą punkty informacyjno – edukacyjne. Osoby zainteresowane – pracownicy budynków lub też przechodnie - będą mogli otrzymać materiały edukacyjne dotyczące choroby i jej profilaktyki oraz znaczek z motywem stokrotki – symbolem wsparcia osób z depresją.

Dr Sławomir Murawiec, specjalista w dziedzinie psychiatrii, podkreśla: „Pacjent z depresją, który na co dzień pozostaje aktywny zawodowo, wymaga indywidualnego podejścia i zrozumienia ze strony kwiatek convpracodawcy. Może mieć problemy z pamięcią, koncentracją, bardzo często trudno jest mu poradzić sobie z ilością obowiązków, które są mu powierzane. Co prawda obecny jest w pracy, ale wydajność jego jest znacznie ograniczona. Dlatego tak istotnym jest, aby jak najszybciej otrzymał niezbędną pomoc i optymalne wsparcie terapeutyczne – po to, aby jak najszybciej mógł odczuć poprawę samopoczucia i wrócić do zdrowia”.

HAPPENING TEATRU ULICZNEGO ZE SPECJALNYM UDZIAŁEM MIKOŁAJA ROZNERSKIEGO, AMBASADORA KAMPANII FORUM PRZECIW DEPRESJI

PRZEŁAM TABU – OKAŻ WSPARCIE

14 STYCZNIA, W CAŁEJ WARSZAWIE ZAKWITNĄ STOKROTKI! Symbol solidarności z osobami chorującymi na depresję.

14 stycznia, o godzinie 12:30, obok głównego wejścia do budynku Central Tower (dawne Orco Tower) przy skrzyżowaniu ulic T. Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich rozpocznie się spektakl uliczny będący wyrazem wsparcia dla osób chorujących na depresję. Następnie korowód aktorów przejdzie na plac przy stacji Metro Centrum, gdzie nastąpi kulminacyjna odsłona widowiska. Zainteresowani przechodnie będą mogli otrzymać materiały edukacyjne i symboliczne stokrotki.

„Wspieram działania kampanii, ponieważ los osób chorych na depresję nie jest mi obojętny. Swoją postawą chcę zamanifestować solidarność z chorymi. Zachęcam wszystkich do rozejrzenia się wokoło – może pośród Was jest osoba, która potrzebuje pomocy.”– mówi Mikołaj Roznerski, Ambasador kampanii Forum Przeciw Depresji.

Forum-Przeciw-Depresji---happening 4 conv

DYŻURY TELEFONICZNE I AKTYWNOŚCI W INTERNECIE

14 stycznia po raz pierwszy uruchomiony zostanie Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, który podobnie jak Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA tego dnia czynny będzie od godz. 11:00 do 22:00. Na stronie internetowej dedykowanej kampanii – www.forumprzeciwdepresji.pl odbędzie się również w tych godzinach czat z lekarzami specjalistami w dziedzinie psychiatrii.

„Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji czynny będzie przez cały rok, w środy i czwartki w godzinach 17:00 – 19:00 – mówi Katarzyna Urbańska, Dyrektor ds. Komunikacji Servier Polska. Telefon dedykowany jest wszystkim, którzy potrzebują konsultacji, pomocy, wsparcia. Otwarcie specjalnej linii jest dla nas szczególnie ważne. Wiele osób wciąż wstydzi się choroby i boi się wykonać pierwszy krok. Jesteśmy po to, aby pomóc przełamać tabu i umożliwić kontakt ze specjalistą”.

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (22) 594 91 00

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA (22) 654 40 41

Czat z lekarzem psychiatrą na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl

 Forum-Przeciw-Depresji---happening 7 conv

FORUM PRZECIW DEPRESJI W PIGUŁCE:

Organizatorzy ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji zapraszają:

» » do zapoznania się z nową odsłoną strony internetowej www.forumprzeciwdepresji.pl, na której znajdują się informacje o objawach, przebiegu i sposobach leczenia depresji.

NOWOŚCI NA STRONIE!

Zakładka „Gdzie szukać pomocy” - to miejsce, gdzie znajdują się:

Mapa Punktów Pomocy - unikatowa, ogólnopolska baza kontaktów do Poradni Zdrowia Psychicznego, Przychodni, w których przyjmują lekarze psychiatrzy, Szpitali z Oddziałami Psychiatrycznymi, a także prywatnych gabinetów lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii.

Ważne Telefony Antydepresyjne - numery telefonów oraz ogólnopolskie infolinie pod którymi osoby z depresją, zaburzeniami psychicznymi czy ofiary przemocy mogą uzyskać wsparcie.

Zakładka „Forum pod opieką lekarza specjalisty” - to miejsce gdzie można uzyskać poradę bądź odpowiedź na nurtujące pytania. Moderatorem forum jest lekarz psychiatra.

Dodatkowo na stronie internetowej można zapoznać się z aktualnościami i szczegółowymi informacjami dotyczącymi bieżącej edycji kampanii.

» do odwiedzenia profilu kampanii na Facebook’u - www.facebook.com/Forum Przeciw Depresji, na którym można śledzić aktywności odbywające się w ramach tegorocznej edycji, a także zapoznać się z doniesieniami naukowymi, poradami i artykułami dotyczącymi depresji.

» do konsultacji ze specjalistami pod wybranymi numerami telefonów:

• Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00, czynny w środy i czwartki w godzinach 17:00 – 19:00

• Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 654 40 41, czynny w poniedziałki w godzinach od 17:00 – 20:00

Mikołaj-Roznerski Ambasador Forum Przeciw Depresji conv

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

W ramach IX edycji akcji, 23 lutego 2015 roku, podczas Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, odbędzie się Dzień Otwarty Forum Przeciw Depresji. Zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychiatrycznych, a także wziąć udział w otwartych specjalistycznych wykładach. Szczegóły dotyczące Dnia Otwartego już wkrótce będą dostępne na stronie kampanii oraz profilu na Facebook’u.

Kampania Forum Przeciw Depresji organizowana jest od 2007 roku przez firmę Servier Polska we współpracy z Fundacją ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych i przy wsparciu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to chwilowy stan, ale choroba, która wymaga leczenia. Kampania ma także pomóc osobom chorym i ich rodzinom w pokonywaniu trudności oraz zachęcić do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia.

www.forumprzeciwdepresji.pl

www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji