Wydarzenia i nowości w niemieckiej turystyce

Aktualne tematy:
1. Hamburger DOM - zimowa atrakcja z 900-letnią tradycją
2. Wielka wystawa poświęcona Ramzesowi w Karlsruhe
3. Wellness w Turyngii
4. Jarmarki świąteczne na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego
5. Sakralna muzyka barokowa w Dreźnie - 800 lat Chóru Świętego Krzyża
6. Obyczaj Dwunastu Nocy oraz Pochody Perchtów w Bawarii

 

Miasta i Kultura

Zimowa atrakcja z 900-letnią tradycją

Winterdom w Hamburgu C Henning AngererNajwiększe święto ludowe na północy Niemiec kilka razy w roku zapewnia rozrywkę i wysoki poziom adrenaliny: to Hamburger DOM, odbywający się wiosną, latem i zimą. Edycja zimowa pod nazwą Winterdom proponuje od 4. listopada do 4. grudnia 2016 około 50 różnych atrakcji zapierających dech i wywołujących dosłowny zawrót głowy. Będzie wiele do podziwiania i do śmiechu, będą „zabawy na lodzie“, zaś w każdy piątkowy wieczór fajerwerki. Hamburger DOM ma bardzo długą historię: W XI wieku było w zwyczaju, iż obwoźni kupcy w deszczową pogodę szukali schronienia w kaplicach katedry NMP – był to tzw. „Domzeit / Czas Katedry“. W roku 1337 kupcy otrzymali na to oficjalne pozwolenie, dzięki czemu bożonarodzeniowy jarmark pod gwieździstymi sklepieniami świątyni stał się ludową tradycją. Kiedy na początku XIX wieku katedra NMP została zburzona ze względu na jej zły stan techniczny, kupcy rozproszyli się po różnych placach na terenie miasta, zanim w roku 1893 oddano do dyspozycji im oraz przybywającym coraz liczniej do Hamburga wędrownym aktorom nową lokalizację w postaci Pola św. Ducha (Heiligengeistfeld), gdzie Hamburger DOM odbywa się po dziś dzień wiosenną, letnią i zimową porą.

Hamburger DOM: niemieckiangielski
Hamburg: niemieckiangielski

fot. Magnes publiczności zimową porą: Winterdom w Hamburgu Copy Right / Foto: © Henning Angerer

Znad Nilu nad Ren: wystawa poświęcona Ramzesowi w Karlsruhe

Fajansowa figura Ramzesa II jako boga sokoła C Basel Antikenmuseum Rudolf HabeggerFraon, któremu już za życia oddawano cześć boską, który miał ponad 100-tkę dzieci i osiągnął niebywały na owe czasy wiek 90 lat, jest główną postacią wystawy specjalnej p.t. „Ramzes – Boski Władca znad Nilu“, prezentowanej przez Badeńskie Muzeum Krajowe w Karlsruhe w okresie od 17. grudnia 2016 do 18. czerwca 2017 w salach tamtejszego zamku. Jako Ramzes Wielki przeszedł on do histrorii starożytnego Egiptu: Przez 66 lat, tak długo jak żaden inny władca, Ramzes II władał krainą nad Nilem, doprowadzając ją w XIII wieku p.n.e. do świetności kulturalnej i gospodarczego rozkwitu. Wielka kulturalno-historyczna wystawa specjalna w Karlsruhe jest wyjątkowym kompleksowym przedstawieniem tej fascynującej postaci (druga po jedynej jak dotąd wystawie poświęconej Ramzesowi, która odbyła się w Paryżu przed 40-tu laty). Około 250 eksponatów – w tym eksponaty użyczone przez tak znamienite muzea sztuki egipskiej jak Museo Egizio w Turynie, British Museum w Londynie czy Ägyptisches Museum w Berlinie – przedstawia w tym drugim co do wielkości mieście Badenii-Wirtembergii legendarne życie faraona: od modeli monumentalnych świątyń poprzez instalację medialną, obrazującą rywalizację z Hetytami, po statuy i wielkoformatowe reliefy. Wystawa przenosi odwiedzających ją gości w świat staroegipskiego społeczeństwa. Zainscenizowana „loża odkrywców” tematyzuje ponadto fascynującą historię mumii słynnego faraona.

Badisches Landesmuseum Karlsruhe / Ramses-Ausstellung / Badeńskie Muzeum Krajowe-Wystawa: niemiecki | angielski
Karlsruhe: niemiecki / International
Baden-Württemberg / Badenia-Wirtembergia: niemieckiangielski

fot. Fajansowa figura Ramzesa II jako bogasokoła z Muzeum Antyku P. Ludwiga, Bazylea Copy Right / Foto: © Basel, Antikenmuseum, Rudolf

Rekreacja i Wypoczynek

Woda zdrowia doda: wellness w Turyngii

Termy Bad Sulza C Stefan Hopf Toskana World GmbH Zimą Turyngia zaprasza nie tylko do uprawiania sportów na śnieżnych obiektach wyżej położonych rejonów: w porze chłodu resorty SPA i kąpieliska termalne tego landu oferują dobroczynne odprężenie. Wody solankowe i zdrojowe z Turyngii to prawdziwy skarb dla zdrowia – do picia, inhalacji i jako kapieliska z wodą z gorących źródeł.

Bogatym w tradycję kurortem jest Bad Sulza w powiecie Weimar, zwanym ze względu na swój łagodny klimat „Toskanią Wschodu“. Tutaj goście mogą dosłownie i w przenośni zanurzyć się w fantastycznym świecie wody. Wyróżniona wieloma nagrodami, m.in. za innowacyjną koncepcję i zrównoważony rozwój, Toskana Therme oferuje możliwość kąpieli w ‘Liquid Sound®-Tempel’ - w solance o temperaturze 35° C przy niezwykłych efektach świetlnych i muzyce. Szczególnie godne polecenia są inhalacje w historycznych tężniach oraz leczenie wodami zdrojowymi w parku kuracyjnym. Wydobywanie solanki i produkcja soli ma w Bad Sulza długą tradycję, rozciągającą się na przestrzeni od XV wieku po rok 1967. Już na początku XVII wieku stosowano pozyskiwaną z głębin solankę także do celów medycznych. Jako największy zachowany tego typu kompleks na terenie Niemiec salina w Bad Sulza przypomina o długiej tradycji warzenia soli w tym regionie.

Toskana Therme w Bad Sulza: niemieckiangielski
Bad Sulza: niemiecki
Thüringen/Wellness – Turyngia/Wellness: niemiecki | angielski

fot. Kąpiele termalne ze światłem i muzyką Copy Right/Foto: © Stefan Hopf / Toskana World GmbH

Rzemiosło artystyczne w scenerii historycznych obiektów ceglanego gotyku

Stary Rynk w Stralsundzie C basic EVENTSImponujące budowle z czerwonej palonej cegły dominują w architekturze historycznych centrów miast na północnymwschodzie Niemiec. Podróżnicy mogą podziwiać je na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, który na długości niemal 1500 km wiedzie przez kilka państw. Spuścizna hanzeatyckiego średniowiecza w basenie Morza Bałtyckiego to klasztory i kościoły, budowle ratuszowe oraz miejskie mury obronne z historycznymi bramami.

Na terenie Niemiec szlak ten rozpoczyna się w Szlezwiku-Holsztynie we Flensburgu, skąd przez Szlezwik prowadzi do Meklemburgii-Pomorza Przedniego ze stacjami w Wismarze, Stralsundzie, na Rugii i w miejscowości Wolgast, stanowiącej bramę do bałtyckiej wyspy Uznam.

W okresie adwentu ceglane budowle nadają jarmarkom bożonarodzeniowym tego regionu atmosferę niezwykłości: na przykład na Starym Mieście w Stralsundzie, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gotycki ratusz – symbol miasta – jest w dniach od 24. listopada do 22. grudnia 2016 tłem widowiskowego świątecznego jarmarku, a w jego piwnicach – z najbardziej imponującym gotyckim sklepieniem piwnicznym wśród nadbałtyckich budowli – prezentują swoje wyroby twórcy rzemiosła artystycznego.

Bogaty wybór świątecznych prezentów oferuje także Schwahlmarkt, odbywający się od 3. do 11. grudnia 2016 w katedrze St. Petri w Schlezwiku. Około 30 artystów-rzemieślników wystawia swoje prace w Schwahl, przybudówce na północnej stronie katedry, a także w bocznych pomieszczeniach dziedzińca północno-wschodniego, w wieży i na Placu Katedralnym.

Stralsund: niemieckiangielski
Schleswig / Szlezwik: niemieckiangielski
Europäische Route der Backsteingotik / Europejski Szlak Gotyku Ceglanego: niemieckiangielski
Mecklenburg-Vorpommern / Meklemburgia – Pomorze Przednie: niemieckiangielski
Schleswig-Holstein / Szlezwik - Holsztyn: niemieckiangielski

fot. Świąteczny nastrój na Starym Rynku w Stralsundzie Copy Right/Foto: © basic EVENTS
 

Tematy

Sakralna muzyka barokowa i wspólne śpiewanie kolęd

Chórzysci pod Kosciolem swDrezno jest rodzinnym miastem jednego z najsłynniejszych i najstarszych chórów chłopięcych na świecie. Chór Kościoła Św. Krzyża (Kreuzchor) obchodzi w roku 2016 swoje 800-lecie. Kruzianer – jak nazywa się śpiewaków z kościoła Św. Krzyża – są wraz z drezdeńskimi Kapellknaben i lipskim chórem Thomanerchor częścią niematerialnego dziedzictwa kulturowego Niemiec. 130 chłopców zachwyca publiczność nie tylko podczas zagranicznych występów, lecz także na koncertach i w trakcie nabożeństw z ich oprawą muzyczną w rodzinnym mieście. Na zakończenie roku jubileuszu miłośnicy klasycznej muzyki chóralnej będą mogli usłyszeć młodych śpiewaków wykonujących Oratorium na Boże Narodzenie J.S. Bacha w drezdeńskim kościele Św. Krzyża w dniach 9., 10. i 11. grudnia 2016 a także podczas koncertu bożonarodzeniowego w dniach 17. i 18. grudnia 2016. Przy okazji Wielkiego Koncertu Adwentowego w dniu 22. grudnia 2016 Chór Kościoła Św. Krzyża zaprezentuje znane kolędy do śpiewania przez całą rodzinę. Miejscem imprezy będzie stadion przy Großer Garten, położony w centrum saksońskiej stolicy.

Kreuzchor / Chór Kościoła Św. Krzyża: niemieckiangielski
Dresden / Drezno: niemieckiangielski
Sachsen / Saksonia: niemieckiangielski

fot. Młodzi chórzyści przed wejściem do drezdeńskiego kościoła Św. Krzyża Copy Right/Foto: © Matthias Krueger, www.krueger-photographie.com

Niesamowite postacie celebrują obyczaj Dwunastu Nocy (Rauhnächte)

Ludowy zwyczaj Dwunastu Nocy w Waldkirchen Waldkirchen Rauhnacht C Tourismusbuero WaldkirchenCo roku w okresie pomiędzy Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli w Bawarii odprawiają swoje harce czarownice, śmierć i diabeł. Według wierzeń ludowych, podczas tych dwunastu nocy złe duchy są szczególnie niebezpieczne. Blisko spokrewnione z bawarską tradycją Dwunastu Nocy wydają się być Pochody Perchtów (Perchtenläufe), odbywające się także od Bożego Narodzenia do 6. stycznia. Uczestnicy w demonicznych maskach i odziani w skóry zwierząt, tańcem wypędzają złe moce.

Zwyczaj Dwunastu Nocy jest szczególnie popularny w miejscowości Waldkirchen w Lesie Bawarskim. Na rynku pali się zawieszoną na szubienicy słomianą kukłę, symbol zła. Następnie przebierańcy w kunsztownie wykonanych maskach idą ze śpiewem od domu do domu prosząc o datki, tzw. ‘Rauhnachts-Nudeln’ – tradycyjne drożdżowe wypieki. Na straganach i w budkach także nie uczestnicząca w maskaradzie publiczność może skosztować drożdżowych ‘Rauhnudeln’ i rozgrzać się szklaneczką grzanego wina przy muzyce instrumentów dętych.

Pochody Perchtów aktywnie celebruje się także w alpejskim centrum sportów zimowych - w Ruhpolding – przede wszystkim w formie zimowego jarmarku ‘Rauhnachtsmarkt’, który między świętami a Nowym Rokiem zamienia Park Zdrojowy w magiczną krainę.

Bayerischer Wald / Waldkirchner Rauhnacht Las Bawarski/ Dwanaście Nocy w Waldkirchen: niemiecki / International
Ruhpolding / Rauhnachtsmarkt: niemieckiangielski
Bayern / Bawaria: niemiecki angielski

fot. Szalony pochód w kunsztownych maskach - ludowy zwyczaj Dwunastu Nocy w Waldkirchen Copy Right/Foto: © Tourismusbüro Waldkirchen