365 gwiezdnych dni: Brema rozpoczyna rok kosmicznych podróży

Czy chodzi o prognozę pogody czy o system GPS – efekty wypraw w przestrzeń międzyplanetarną są wszechobecne w naszej codzienności. Brema należy w tej dziedzinie do wiodących w świecie ośrodków badawczo rozwojowych.

2Ponad 12.000 osób pracuje tu w 160 zakładach i instytutach naukowych. Ponieważ gwiazdy sprzyjają tej hanzeatyckiej metropolii należy to odpowiednio uczcić! Od początku roku aż do października podjętych zostanie ponad 100 różnego rodzaju akcji zachęcających do wspólnej zabawy, eksperymentowania i podziwiania wszystkiego, co ma związek z kosmosem. I tak podczas „Sternstunden 2018“ organizowane będą regularnie bardzo interesujące i pouczające ‘toury’ z przewodnikiem po Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki [Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt] oraz kultowe eventy w Olbers-Planetarium.

Na początku października wyląduje w Bremie IAC 2018 – Międzynarodowy Kongres Kosmonautyki, w którego programie znajdzie się także oryginalny dzień dla publiczności. Koniecznie trzeba też zobaczyć wystawę fotograficzną „Space Girls Space Women“ w interaktywnym Science Center Universum® Bremen. Wystawa tematyzuje rolę kobiet w badaniach kosmosu. I choć 59 z nich było już w kosmosie, to liczba ta stanowi zaledwie dziesięć procent wszystkich kosmonautów. Ruszajcie do Bremy, aby sięgnąć gwiazd!

 

 Informacje o ‚Sternstunden 2018‘
niemiecki: https://www.bremen.de/wissenschaft/sternstunden-2018
niemiecki: http://medien.bremen.de/sixcms/media.php/41/Flyer%20Sternstunden_201217_I.pdf
angielski: https://www.bremen.eu/commerce/the-bremen-aerospace-year-sternstunden-2018

Informacje o Universum® Bremen
niemiecki: https://universum-bremen.de
angielski: https://universum-bremen.de/?lang=en 

Informacje o IAC 2018
tylko po angielsku: https://www.iac2018.org 

Być turystą w Bremie
niemiecki: https://www.bremen-tourismus.de/raumfahrt
angielski: https://www.bremen-tourism.de