Gdzie nowoczesność zderza się z historią: w tym roku w Chemnitz będzie się działo…

W roku 2018 skończyłby 200 lat: Karol Marks, filozof i ekonomista, który nigdy nie zagościł w Chemnitz. Mimo to w czasach NRD, od roku 1953 do zjednoczenia Niemiec w 1990, miasto nosiło jego imię.

6Monument Karola Marksa w śródmieściu Chemnitz, nazywany w dialekcie środkowoniemieckim „Nischel“, co oznacza głowę, jest rzeźbą z brązu o wysokości ponad 13 metrów (wraz z cokołem) i wadze około 40 ton, będącą niezmiennie symbolem miasta. Piątego maja, w rocznicę urodzin filozofa, przy pomniku „Nischel“ królować będzie zakręcona sztuka ulicznych teatrów, niecodzienna muzyka oraz odbędzie się „parada różnorodności”, otwierająca długą noc muzeów. A wszystko to będzie działo się w ramach całorocznego, bardzo ambitnego festiwalu p.t. „875 lat Chemnitz“, ponieważ „miasto modernizmu“ chce dziś w oryginalny sposób zainscenizować swoją ciekawą i pełną nagłych zwrotów historię.

Fascynująca architektura z okresu założenia miasta oraz klasyczny modernizm przeplatają się tu z monumentami minionej, trwającej 200 lat kultury industrialnej. Chyba żadne inne niemieckie miasto liczące prawie 250.000 mieszkańców nie może poszczycić się tak dużym ‘zagęszczeniem’ muzeów. Najważniejszym z nich jest Muzeum Gunzenhausera z jedną z najbogatszych na świecie kolekcji obrazów Otto Dix’a. Alfred Gunzenhauser, właściciel galerii sztuki z Monachium, zdecydował się w roku 2003 udostępnić dla zwiedzających swoją prywatną kolekcję sztuki XX wieku właśnie w Chemnitz. Co za szczęśliwy zbieg okoliczności dla tego otwartego na świat miasta!

 

Informacje na temat jubileuszu „875-lecia Chemnitz“
niemiecki: http://875-jahre-chemnitz.de/web/

Informacje o muzeach w Chemnitz
niemiecki: http://www.chemnitz.de/chemnitz/de/kultur-freizeit/museen/index.html
niemiecki: http://www.kunstsammlungen-chemnitz.de
angielski: http://www.chemnitz.de/chemnitz/en/culture-tourism/culture-in-chemnitz/index.html
angielski: http://chemnitz-tourismus.de/en/en-in-chemnitz-zu-gast/kunst-kulturvielfalt/museen-ausstellungen/nocache/1/

Być gościem w Chemnitz
niemiecki: http://chemnitz-tourismus.de/
angielski: http://chemnitz-tourismus.de/en/nocache/1/

Podróżując po Saksonii
niemiecki: https://www.sachsen-tourismus.de
angielski: https://www.sachsen-tourismus.de/en/