„Polski Golf” w Muzeum Sportu i Turystyki

Wywiad z Angelą Howe, Dyrektorem British Golf Museum w St. Andrews

Red: Czy to twoja pierwsza wizyta w Polsce?

A.H.: Tak.

Red: Podoba ci się tutaj?

A.H.: Dziś rano miałam szansę zobaczyć kawałek miasta. Jest ono bardzo piękne. Znajduje się tu wiele muzeów, kin, teatrów i innych atrakcji, które warto zobaczyć, więc z całą pewnością chciałabym tu wrócić. I słońce świeci, jest pięknie, naprawdę pięknie.

Red: Jesteś dyrektorem muzeum w Szkocji, prawda?

A.H.: Jestem dyrektorem Brytyjskiego Muzeum Golfa w St. Andrews. Znajduje się ono dokładnie naprzeciwko The Royal and Ancient Clubhouse, więc w kluczowej lokalizacji jeśli chodzi o golf. Naprzeciwko muzeum jest stare pole golfowe, a wokół niego wiele innych pól. Jest to bardzo dobra lokalizacja dla ludzi, którzy przychodzą by zagrać w golfa, zobaczyć historyczne miejsca związane z golfem w St Andrews, jak i zwiedzić muzeum.

Red: Czy jest to największe muzeum na świecie?

A.H.: Z całą pewnością nie jest to największe muzeum. Jest wiele dużych muzeów, na przykład wEdynburguczyGlasgow. Naszemuzeumjestsporych rozmiarów, zajmuje powierzchnię prawie 5000 m2 i wiele się w nim mieści, dzięki czemu opowiadamy historię golfa od średniowiecza aż do współczesności, a także tłumaczymy znaczenie gry i jej popularyzowanie za granicą. Do naszej kolekcji zalicza się ponad 17 000 eksponatów i myślę, że można uczciwie powiedzieć, że posiadamy najobszerniejszą na świecie kolekcję pamiątek związanych z golfem. Oczywiście poza naszym muzeum jest też Amerykańskie Stowarzyszenie Golfa, Światowa Galeria Sław Golfa czy Kanadyjska Galeria Sław Golfa i każde z nich przedstawia historię golfa na swój własny sposób, lecz uważam, że nasza kolekcja jest najobszerniejsza.

Red: Co sądzisz o Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie otwarto stałą ekspozycję „Polski Golf”?

A.H.: Rzuciłam tylko na nie okiem, a chciałabym móc spędzić tam więcej czasu i dokładnie wszystkiemu się przyjrzeć. Jeśli chodzi o moje pierwsze wrażenie to cóż, mieści się ono w bardzo pięknym budynku. Jest olśniewający. Wystawy również wyglądają świetnie, naprawdę interesująco. Jestem zaskoczona wyborem i różnorodnością eksponatów, a także podkreśleniem znaczenia sportów olimpijskich. Nie spodziewałam się tego, a mile mnie to zaskoczyło. Interesuję się różnymi sportami, szczególnie lekkoatletyką. Ponadto sama biegam, więc nie mogę się doczekać by móc dogłębnie zwiedzić muzeum. Wygląda fantastycznie. Podoba mi się sposób, w jaki muzeum przedstawia sport, a także eksponaty na wystawach. Wszystko wygląda bardzo profesjonalnie.

Red: A czy ty grasz w golfa?

A.H.: Zaczęłam się uczyć.

Red: Naprawdę?

A.H.: Tak, wciąż staram się udoskonalić moje uderzenie.

Red: Bardzo dziękuję za rozmowę.

A.H.: Dziękuję.

Rozmawiał Zbigniew Zieliński

Brytyjski Golf Muzeum, położony obok The Royal and Ancient Clubhouse in St.Andrews, dokumentuje historię golfa od średniowiecza do współczesności, w tym mężczyzn i kobiet, golfa brytyjskiego i międzynarodowego , zarówno profesjonalnych graczy i amatorów . Eksponaty to pamiątki historyczne sprzętu, dzieła sztuki i archiwizacji dokumentów związanych z historią The Royal Golf Club starożytnych reguł gry. Kolekcja między innymi zawiera najstarszy znany zestaw kijów golfowych na świecie, pierwszy złoty medal Open Championship. Odwiedzający moga oglądać najstarszy znany materiał z historycznego turnieju golfa z 1894 roku.